Przejdź do treści

Co jest w growkit, czyli gotowy zestaw do uprawy grzybów

  Jeśli jesteś fanem grzybów, być może zastanawiasz się, co to jest growkit i jak możesz wyhodować swoje własne w domu. Zestaw do uprawy grzybów growkit, to zasadniczo blok substratu zawierający grzybnię, która czeka na warunki wymagane do rozwinięcia się w owocniki. Blok ten jest zazwyczaj przechowywany w plastikowym pudełku.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać własne grzyby za pomocą zestawu do uprawy grzybów growkit, czytaj dalej.

  Dlaczego warto używać zestawu do uprawy grzybów growkit?

  Jeśli jesteś początkujący w uprawie grzybów w domu, zestaw do uprawy growkit jest najprostszym sposobem na rozpoczęcie uprawy bez konieczności posiadania zbyt dużej wcześniejszej wiedzy o uprawie grzybów.

  Growkit jest łatwy w użyciu również dla początkujących i nie wymaga specjalnych umiejętności ani dodatkowego sprzętu, ponieważ zawiera wszystko co niezbędne, aby uprawiać swoje grzyby.

  Jakie są rodzaje growkit’ów?

  Zestawy do uprawy grzybów mogą zawierać wiele różnych grzybów; jednak najczęstszym, jaki można znaleźć jest boczniak ostrygowaty, ponieważ jest bardzo łatwy w uprawie i ma szereg zastosowań kulinarnych.

  Na początek są to świetne grzyby, ponieważ będą rosły nawet wtedy, gdy warunki nie będą idealne.

  Niektóre inne popularne wybory to grzyby Shiitake, Lion’s Mane, Pieczarka, Portobello, Giant Heirloom.

  Na rynku dostępne są również growkity do uprawy grzybów psylocybinowych, Należy jednak pamiętać, że uprawa takich grzybów nie jest legalna w każdym kraju na świecie.

  Ile grzybów uzyskasz z zestawu?

  Zestaw do uprawy grzybów umożliwia uprawę wielu upraw grzybów w okresie od ośmiu do dwunastu tygodni. Jeśli są w lodówce, to grzybnia pozostaje uśpiona, dopóki nie pojawią się odpowiednie warunki do wzrostu.

  Zazwyczaj liczba grzybów będzie zależeć od wielkości owocników. Jeśli masz wiele dużych grzybów, mniej z nich wyrośnie. Jeśli masz mniejsze grzyby, będziesz miał ich znacznie więcej. Sumarycznie waga powinna być podobna.

  Jak uprawiać grzyby za pomocą zestawu grow kit?

  Uprawa grzybów z pomocą gotowego zestawu do uprawy jest dość prosta. Wystarczy wykonać trzy kroki:

  1. Otworzyć pydełko z substratem i grzybnią.
  2. Zdezynfekować ręce i miejsce na którym będziemy wykonywać nasze przygotowania.
  3. Nakłuć powierzchnię grzybni w kilkunastu miejscach zdezynfekowanym narzędziem np. widelcem.
  4. Zalać pudełko wodą i umieścić w lodówce na okres od 1-12h (są różne opinie na ten temat – warto eksperymentować)
  5. Wyciągnąć growkit z lodówki, wylać nadmiar wody.
  6. Okleić growkit dookoła taśmą, która nie przepuszcza światła – dzięki temu grzyby nie będą rosły z bocznych stron pudełka.
  7. Do załączonej torby nalać wody (tak, żeby growkit, był w nim lekko zanurzony), włożyć pudełko z grzybnią i i zamknąć worek dołączonymi spinaczami.
  8. Umieścić całość w miejscu o temperaturze około 20-25 stopni Celsjusza, bez bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych (ale nie w całkowitej ciemności)
  9. Nie otwierać worka, dopóki nie pojawi siępierwsze “piny”- na tym etapie grzybnia potrzebuje wysokiego stężenia Co2
  10. Po kilku-kilkunastu dniach zobaczysz “piny” – teraz musisz otwierać zestaw do uprawy 2-3 razy dziennie, aby zapewnić świeże powietrze.
  11. By ułatwić wymianę powietrza, zestaw można wachlować, jednak nie jest wymagane.
  12. Jeśli ścianki worka są suche, możesz delikatnie spryskać je wodą – pamiętaj jednak, żeby pryskać tylko na ściankę worka, a nie bezpośrednio na grzybnię oraz grzyby.
  13. Gdy pierwsze owocniki zaczną otwierać kapelusze – zbieramy wszystkie grzyby i wracamy do punktu 4.

  Te instrukcje dotyczą zestawów do uprawy marki GrowKit. Inne zestawy mają różne wymagania, ale uprawa grzybów w domu jest łatwa.

  Jakie są najlepsze warunki do uprawy grzybów?

  Grzyby rosną szybciej w cieplejszych temperaturach niż w chłodniejszych. Najlepsza temperatura do uprawy jakościowych grzybów wynosi od 22-26stopni celsjusza, jednak to zależy od odmiany.

  Trzymanie grzybów w stałej, wysokiej temperaturze może zabić grzybnię, a jeśli jednak trzymasz je w niskich temperaturach, mogą powrócić do stanu hibernacji.

  Jak długo grzyby muszą rosnąć przed zbiorami?

  W zależności od tego, jakie grzyby uprawiasz, może to zająć od jednego do ośmiu tygodni po startu. Jeśli postępujesz zgodnie z instrukcją, grzyby będą nadal produkować plony mniej więcej co 10 do 30 dni po początkowych zbiorach.

  Pierwsze grzyby wyrosną największe, ponieważ mają dostęp do większej koncentracji składników odżywczych w substracie. Gdy każda nowa uprawa rośnie, będzie się kurczyć, tak jak wszystkie inne przed nią. Można wtedy pomyśleć o uzupełnieniu substratu.

  Czy mogę zanieczyścić, lub zepsuć swoją uprawę grzyby?

  Uprawa wpłasnych grzybów z gotowym zestawem jest bardzo prosta prosta i trzeba naprawdę się postarać aby się nie udała. Należy jednak pamiętać, że im starszy jest twój zestaw, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi tam pleśn, zanieczyzczenia lub insekty. Dlatego należy dbać o obchodzenie się z growkitem zgodnie z instrukcją. Wtedy wszystko powinno być w porządku.

  Co zrobić ze zużytym zestawem?

  Po wyhodowaniu ostatnich grzybów, substrat i grzybnia nadaje się do kompostowania. Możesz po prostu dodać je do swojego kompostownika lub wymieszać zawartość w swoim ogrodzie.

  Plastikowe opakowanie oraz torba nadają się do recyklingu.